غده تیروئید

غده تیروئید غده ای در گردن است. این غده باعث می شود دو هورمون به خون ترشح شود تیروکسین (T4) و triiodothyronine (T3). این هورمون ها برای همه سلول های بدن شما لازم است که به طور طبیعی کار کنند.

اختلالات تیروئید بسیار رایج است و اغلب در زنان رخ می دهد، هرچند ممکن است فردی – مرد، نوجوان، کودک و نوزاد نیز – تحت تأثیر قرار گیرد. حدود یک نفر از ۲۰ نفر دارای نوعی اختلال تیروئید است که ممکن است موقت یا دائمی باشد.

غده تیروئید در مقابل گردن شما قرار دارد و درست در زیر سیب آدم قرار دارد. این شامل دو لوب است – لوب راست و لوب چپ، که هر کدام به اندازه نصف آلو می باشد – و این دو لوب با یک پل کوچک از بافت تیروئید به نام ساقه متصل می شوند. دو لوب در هر دو طرف خرخره قرار دارد.

غده تیروئید من چیست؟

تیروئید دو هورمون را ایجاد می کند که به جریان خون وارد می شود. یکی تیروکسین نامیده می شود؛ این هورمون شامل چهار اتم ید است و اغلب T4 نامیده می شود. triiodothyronine، که حاوی سه اتم ید است و اغلب T3 نامیده می شود. در سلول ها و بافت های بدن T4 به T3 تبدیل می شود. این T3، از T4 مشتق شده یا به عنوان T3 از غده تیروئید تثبیت شده است، که از لحاظ بیولوژیکی فعال است و فعالیت کلیه سلول ها و بافت های بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

هورمونهای تیروئید من برای من چه کار میکنند؟

T4 یا به جای آن T3 حاصل از آن، و T3 به طور مستقیم توسط غده تیروئید ترشح شده است که متابولیسم سلول های بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به عبارت دیگر، آن را تنظیم می کند که سرعت سلول های بدن شما را تنظیم می کند. اگر بیش از حد هورمون های تیروئید ترشح شوند، سلول های بدن سریعتر از حد طبیعی کار می کنند، و شما دارای هیپرتیروئیدی هستید. اگر به دلیل ترشح بیش از حد از هورمونهای غده تیروئید، به علت ترشح بیش از حد تریروئید، فعالیت های سلول های بدن یا اندام های بدن شما افزایش یافته و ممکن است به عنوان مثال باعث افزایش سرعت ضربان قلب یا افزایش فعالیت روده شما شود و حرکات روده ای مکرر و یا حتی اسهال ایجاد کند.

از سوی دیگر اگر اندکی از هورمونهای تیروئید تولید شود (به عنوان کم کاری تیروئید شناخته می شود)، فعالیت سلولها و اندام های بدن شما کاهش می یابد. اگر شما دچار هیپوتیروییدی شوید، به عنوان مثال، ضربان قلب شما ممکن است کندتر از حد طبیعی باشد و روده های شما به شدت کم کار می کنند، بنابراین شما مبتلا به یبوست می شوید.

تیروئید من چگونه می تواند برطرف شود؟

هیپوتیروئیدی (ضعیف تیروئید) – تریروکسین کافی برای نیازهای بدن تولید نمی شود.

هیپرتیروئیدیسم (تیروئید بیش از حد) – تریروکسین بیش از حد برای نیازهای بدن تولید می شود.

هیپوتیروئیدی شایع ترین اختلال است.

شایع ترین نشانه های رایج ترین اختلالات تیروئید چیست که ممکن است من تجربه کنم؟

هیپوتیروئیدی: خستگی، احساس سردی، افزایش وزن، غلظت ضعیف، افسردگی.
هیپرتیروئیدیسم: کاهش وزن، عدم تحمل گرما، اضطراب، و گاهی اوقات چشم درد و قرمزی.
گاهی اوقات علائم بسیار کمی وجود دارد. یک آزمایش خون از دکتر شما تایید می کند که آیا اختلال تیروئید دارید یا نه.

چه اختلالات دیگری وجود دارد؟

بیماری تیروئید چشم – این در برخی از افراد مبتلا به تیروئید به علت فعالیت بیش از حد تیرویید و  بیماری Graves است.

سرطان تیروئید – این بسیار نادر است، اما مهم است که از دکتر خود بخواهید تا  تا گره های  گردن خود را بررسی کند.

گاهی اوقات یک مادر بعد از زایمان ممکن است دچار اختلال تیروئید شود. این به عنوان تیروئیدیت پس از زایمان شناخته شده است. این معمولا موقت است، اما می تواند هر زمانی که کودک دارید، بازگردد.

چگونه غده تیروئید من کنترل می شود؟

باید نوعی مکانیسم باشد که مقدار بسیار زیادی از T4 و T3 را توسط غده تیروئید ترشح می کند به طوری که مقادیر درست – طبیعی – تولید می شود و به جریان خون منتقل می شود. مکانیزم بسیار شبیه آنچه که گرمایش مرکزی را در یک خانه تنظیم می کند که در آن، به عنوان مثال، اتاق نشیمن، که به دمای خاصی تنظیم شده است و کوره گاز یا کوره نفتی یا دیگ بخار را فعال می کند، یک ترموستات وجود دارد گرم شدن آب گرم است. در مورد تیروئید، “ترموستات” شامل یک غده کوچک است که غده هیپوفیز است که در زیر جمجمه شما زیر مغز شما قرار دارد. هیپوفیز سطح هورمون های تیروئید را در جریان خون شما حس می کند، درست همانطور که ترموستات در اتاق نشیمن شما دمای بدن را حس می کند. در شرایط عادی، اگر سطح فقط کمی کمتر از حد طبیعی باشد، هیپوفیز توسط ترشح هورمون هورمون تحریک کننده تیروئید، همچنین به عنوان TSH شناخته می شود، و این هورمون فعال غده تیروئید فعال تر T4 و T3 را فعال می کند.
برعکس، هنگامی که سطح هورمون تیروئید بالاتر از حد طبیعی است، ترموستات حس می کند این و هیپوفیز مانع ترشح TSH می شود، بنابراین غده تیروئید متوقف می شود و به سختی کار می کند و ترشح T4 و T3 کاهش می یابد.

چه چیزی باعث اختلال تیروئید می شود؟

علل مختلفی از اختلالات مختلف تیروئید وجود دارد. اغلب علت این است که به علت بیماری خود ایمنی تیروئید – یک فرآیند خودمراقبتی است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های تیروئید حمله می کند مثل اینکه آنها سلول های خارجی هستند. در پاسخ، غده تیروئید از نظر ضعیف (کم کاری تیروئید) و یا بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید) می شود. شما ممکن است متوجه شوید که سایر اعضای خانواده شما دارای مشکلات تیروئید یا سایر اختلالات خود ایمنی هستند.

اختلالات تیروئید چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک شما با گوش دادن به نشانه هایتان، داشتن سؤال از شما و بررسی گردن شما می تواند ایده خوبی در مورد فعالیت غده تیروئید داشته باشد. با این حال، با جمع آوری یک نمونه کوچک از خون خود، می توانید دقیقا وضعیت ترشحات تیرویید خود را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، در این نمونه تک خون، سطح هورمون های دخیل در آزمایشگاه می تواند اندازه گیری شود. به این معنی این است که می توان دریافت که آیا بیش از حد یا خیلی کم T4 و / یا T3 ترشح می شود و فعالیت هیپوفیز با اندازه گیری TSH است. یک آزمایش خون به طور معمول تشخیص را تایید می کند، اما گاهی اوقات آزمایش های دیگر لازم است.

آیا می توان اختلالات تیروئید را درمان کرد؟

بله – اختلال تیروئید شما و بسیاری از علائم نیز می تواند درمان شود. اکثر اختلالات تیروئید با داروهای روزانه درمان می شوند. درمان های دیگری برای آن دسته از اختلالات تیروئید وجود دارد که نمی توانند با دارو کنترل شوند.

Ref:
www.btf-thyroid.org